Procedura postępowania w razie podejrzenia, że dziecko odbiera z przedszkola rodzic (prawny opiekun), będący pod wpływem alkoholu

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 70 poz. 473 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 1997 r. Nr 88 poz. 553 ze zm.),
  • Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 43 poz.296 ze zm.),
  • Zarządzenie Nr 590 Komendanta Głównego Policji z dnia 24 października 2003 r.  w sprawie metod i form wykonywania zadań przez policjantów w zakresie przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich (Dz. Urz. Komendy Głównej Policji z 2003 r. Nr 20 poz. 107),
  • „Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem” – dokument Przedszkola nr 48 „Zielony Groszek”,
  • Statut Przedszkola nr 48 „Zielony Groszek”.

Jeśli nauczyciel oceni, że ma do czynienia z nietrzeźwym rodzicem /opiekunem, natychmiast zawiadamia dyrektora przedszkola (lub osobę zastępującą go). Kolejne czynności podejmuje już osoba kierująca placówką:

1. Decyzja dyrektora o niewydaniu dziecka osobie, która się po nie zgłosiła.

2. Próba nawiązania kontaktu z pozostałymi osobami upoważnionymi do odbioru dziecka.

3. Jeżeli dyrektorowi nie uda się dotrzeć do osoby uprawnionej do odbioru dziecka, wówczas musi on zacząć postępować tak, jakby po dziecko nikt się nie zgłosił.

4. Przez cały czas wykonywania powyższych czynności dziecko pozostaje na terenie placówki.

Nauczycielowi nie wolno zabrać dziecka do siebie do domu ani nigdzie się z nim przemieszczać.

Jeśli  po dziecko nie zgłasza się nikt trzeźwy, należy powiadomić policję, a później placówkę opiekuńczą.

Dalsze działania placówki to:

  • Obserwacja rodziny –  czy był to tylko jednorazowy incydent, czy jednak dowód na dysfunkcjonalność rodziny.
  • Jeżeli takie sytuacje się powtarzają – zgłoszenie tego faktu do Ośrodka Pomocy Społecznej, celem rozeznania sytuacji domowej i rodzinnej dziecka. W zależności od ustaleń, podjęte zostaną stosowne kroki, nie wyłączając zawiadomienia sądu rodzinnego.

Wychowawca, który uczestniczył w wydarzeniu, opisuje sytuację w formie notatki służbowej. W notatce muszą znaleźć się informacje o:

· dacie zajścia i godzinie

· osobach uczestniczących,

· przesłankach do ustalenia stanu nietrzeźwości opiekuna,

· wszystkich czynnościach podjętych w celu zapewnienia dziecku opieki.

Następnie notatka trafia do dyrektora, który wraz z wychowawcą powinien podjąć próbę rozmowy z rodzicami, aby po zdarzeniu, już na chłodno, przeanalizować całą sytuację. Podczas spotkania należy nie tylko skupić się na przepisach i przypomnieć o przestrzeganiu statutu oraz regulaminu przedszkola, lecz także starać się ustalić, czy za danym incydentem nie kryje się poważny problem.

Fragmenty Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, istotne dla nauczycieli zatrudnionych w placówce przedszkolnej:

· pomoc niesiona dzieciom przez osoby lub instytucje może być udzielona wbrew woli rodziców lub opiekunów będących w stanie nietrzeźwym (art. 23 ust. 3 Ustawy),

· osoby w stanie nietrzeźwości, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych osób, mogą zostać doprowadzone do izby wytrzeźwień, podmiotu leczniczego lub innej właściwej placówki utworzonej lub wskazanej przez jednostkę samorządu terytorialnego albo do miejsca zamieszkania lub pobytu (art. 40 ust.1 Ustawy).

Na pracownikach placówki oświatowej spoczywa nie tylko moralny, ale i prawny obowiązek reagowania za każdym razem, gdy dziecku dzieje się krzywda.

Kontakt

Przedszkole nr 48
„Zielony groszek”
w Warszawie

ul. Szaserów 119
04-349 Warszawa

tel: 22 610 36 04
e-mail: p48@eduwarszawa.pl

Mapa dojazdu

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.